Zaznacz stronę

Good Manufacturing Practice, czyli Dobra Praktyka Produkcyjna to nic innego jak zbiór procedur, które mają na celu wyznaczać standardy bezpieczeństwa w produkcji, handlu, transporcie, przeładunku oraz magazynowaniu pasz i dodatków paszowych.

System GMP+ zostały opracowany 25 lat temu  w Holandii, gdzie po coraz liczniejszych sytuacjach skażenia pasz wzrosło zapotrzebowanie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa całego przemysłu paszowego.

Uznano, że najwłaściwszym sposobem będzie objęcie procedurami przedsiębiorców zaangażowanych w łańcuch dostaw, począwszy od rolnika, skończywszy na firmie wprowadzającej żywność do obrotu.

W chwili obecnej, standardami GMP+ muszą być objęci wszyscy podwykonawcy i kontrahenci, niezależnie czy jest to etap produkcji, transportu czy magazynowania lub którykolwiek inny.

Pomimo tego, iż założeniem systemu i wspólnym mianownikiem dla całego standardu GMP+ jest maksymalne zabezpieczenie produktu, każdy z etapów drogi „z pola na stół” wymaga odrębnych regulacji oraz wymogów.

Dlatego też GMP International przygotował osobną dokumentację dokładnie i precyzyjnie opisującą jakie działania należałoby podjąć i jakie warunki muszą zostać spełnione dla każdego z procesów w standardzie.

Wyróżniamy dokumentacje w ramach wymagań procesowych j/n

  • GMP+ B1 – Produkcja, Handel i Usługi
  • GMP+ B2 – Produkcja składników pasz
  • GMP+ B3  – Handel, skup i magazynowanie pasz
  • GMP+ B4- Transport
  • GMP+ B6 – Uprawa surowców do produkcji materiałów paszowych
  • GMP+ B8 – Produkcja i sprzedaż karmy dla zwierząt domowych
  • GMP+ B10 – Badania laboratoryjne

Zwiększone obroty firmy poprzez nawiązanie nowych relacji biznesowych, uznanie i zaufanie wśród kontrahentów z szerokiego rynku Agro, a przede wszystkim świadomość, że jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszej żywności – to jedynie kilka z zalet wdrożenia procedur GMP+ w naszym przedsiębiorstwie.

Jako certyfikowany dostawca możemy zatem zapewnić najwyższą jakość usług dla produktu, który bezwzględnie musi spełniać surowe normy pod względem jakości.

Wioleta Sikorska